Plai Natal - 2014

Suntem deja 10 ani !

Prin Ordinul Președintelui Ucrainei №257/2012 "Privind măsurile suplimentare de pregătire și menționare a celor 200 ani de la ziua nașterii lui Taras Șevcenko " cu scopul menționării de merit în anul 2014 a celor 200 ani de jubileu renumitului fiu al poporului ucrainean Taras Grigorievici Șevcenko, susținerea măsurilor din însușirea și popularizarea moștenirii Marelui Cobzar în Ucraina și peste hotarele ei, anul 2014 în Ucraina este publicat ca Anul lui Taras Șevcenko. În scopul dezvoltării colaborării bilaterale între Republica Moldova și Ucraina a domeniului umanitar în direcția culturii și educației, consolidării legăturilor cu ucrainenii care locuiesc pe teritoriul Republicii Moldova, inclusiv Transnistria, sprijinirii în asigurarea drepturilor pentru satisfacerea lingvistică și culturală, științifică, informațională și a altor necesități a etniei ucrainene, armonizării relațiilor și dezvoltării toleranței interetnice prin consolidarea interacţiunii dintre reprezentantii etniilor conlocuitoare Consiliul Coordonator al intelectualilor de creație ucraineni și organizațiilor social-umanitare al Republicii Moldova sa desfăşurat , în parteneriat cu IPNA Compania „Teleradio-Moldova , a X-a ediție Festivalului Internațional de Arte ,,Plai Natal,,,care în anul curent este consacrat sărbătoririi a ,,200 DE ANI DE LA NAȘNEREA COBZARULUI AL UCRAINEI TARAS ȘEVCENKO,, pe data de 19 octombrie 2014, în incinta Filarmonicii Naționale ,,S. Lunchevici,,or. Chișinău,str. Mitropolitul Varlaam, 78.

ÎN PARTENERIAT CU : Ambasada Ucrainei în Republica Moldova ; Ministerul Culturii al Republicii Moldova ; Biroul Relații Interetnice al Republicii Moldova ; Direcția Generala Educație, Tineret și Sport ; Consiliul Coordonator Mondial al Ucrainei ; Asociația «Ucraina-Svit» ; Uniunea Națională a ziariștilor Ucrainei în regiunea Odesa ; Serviciul Mondial Ucrainean de televiziune și radiodifuziune (UTR); Uniunea Națională a cinematografilor Ucrainei ; Asociația regională din Cernăuți ,,Ucraina-Moldova,, ; Fundaţia de binefacere a pictorilor profesionişti, meşterilor populari ucraineni “Renaștere” din Republica Moldova ; Asociația obștească «Plai înfloritor» din Republica Moldova ; Uniunea ucrainenilor din Moldova «Zapovit» or. Bălți ; “Acoperămîntul Maicii Domnului” din Municipiul Chișinău ; Revista radio «Renaștere» radioului ucrainean în Republica Moldova ; Asociația de creație Individuală ,,FIX ERA,, din Republica Moldova ; Comunitatea ucrainenilor numele Petro Moghila, mun. Chișinău ;

Ziarului ucrainenilor din Moldova ,,Ridne slovo,,; Asociația obștească «Plai Însorit» din Republica Moldova ; Asociația obștească Republicană «Ukrprosvita» num. T.G. Șevcenko, or. Bender; Uniunea ucrainenilor Transnistreni num. A.N. Buta,or.Tiraspol, cărei a îi sunt supuse 6 asociații raionale de cultură ucraineană.

PROGRAM

11.00 - Depunerea florilor la monumentul lui Taras Șevcenko la blocul școlii medii № 8 num. T.G Șevcenko, or. Chișinău;

16.00 – Holul Filarmonicii Naționale ,,S. Lunchevici ,,

- Expozitia‚,DATINA,,cu participarea pictorilor,sculptorilor,scriitorilor,liderilor științifici și educaționali, ziariștilor și meșterilor populari din Republica Moldova și Ucraina. – Exspoziția personală a sculptorului Gherman Piotr,Maestru Emerit al Artei din Republica Moldova și din Ucraina, membrul Uniunii Pictorilor din Republica Moldova , autorul a 3 monumente ale lui Taras Șevcenko în Republica Moldova; - Acțiunea ,,Donează o carte copiilor din Moldova,,-donarea cărților marelui poet- democrat ucrainean Taras Șevcenko -,,Cobzar,, în limba ucraineană și română, totodată donarea manualelor științifice, metodici și litratura artistică în instituțiile de învățământ și bibliotecile Republicii Moldova . Traducerea ,,Cobzarului,, în limba română este îndeplinită de către poetul din Suceava Ion Cozmei.

17.00 - Sala mare Filarmonicii Naționale S. Lunchevici

CONCERT

,,...Va fi fecior și va fi Mamă și vor fi oameni pe pământ,,

În partea festivă (protocol) a concertului- decorareа cu medalie de Jubileu a Consiliului Coordonator Mondial al Ucrainei «200 ani de la ziua nașterii lui T.G. Șevcenko,, care este un Premiu Internațional Public și este stabilit pentru a onora memoria Prorocului poporului ucrainean care a petrecut o parte considerabilă a vieții peste hotarele Ucrainei,și pentru celebrarea activității fructuoase a reprezentanților și susținătorilor comunității ucrainene în străinătate și celor mai buni lideri sociali, culturali, științifici și educaționali ai Ucrainei, care aduc o contribuție importantă în păstrarea identității naționale ucrainene, contribuie la răspândirea și iluminarea creației lui Taras Șevcenko în toată lumea.

ÎN RECITAL

Liviu Stirbu , Artist al Poporului Republicii Moldova; Vitalie Rusu, Artist al Poporului Republicii Moldova; Elena Ter, Artistă Emerită a Republicii Moldova; Ruslan Cadirov, Artist Emerit al Ucrainei; Lesea Gorova, Artistă Emerită a Ucrainei; Ivan Derda, Artist Emerit al Ucrainei; Ruslana Loțman (Ucraina) ; Valeriu Caradja - solist al Teatrului Național de Operă și Balet Maria Bieșu; Serghei Vladimir (Moldova); Nadejda Volk (Moldova); Orchestra Simfonică a Filarmonicii Naționale „Serghei Lunchevici"; Ansamblul de muzică și dans ,,Plai Natal,,, maestru de balet Iurii Gorșcov, Artist al Poporului Republicii Moldova; Grupul de balet a Colegiului Național de Coregrafie.

OASPETI de ONOARE

1. Serghei Pirojcov, Ambasadorul Extraordinar și Plenipotențiar al Ucrainei în Republica Moldova;

2. Elena Beleacova, Director general al Biroului relații interetnice în Republica Moldova;

3. Tatiana Nagnibeda-Tverdohleb - Director general al Direcţiei generală educaiţe, tineret și sport a Consiliului municipal Chişinău;

4. Instituţia Publică Naţională a Audiovizualului –(IPNA) Compania „Teleradio-Moldova” ; 5. Svetlana Bivol, Director general al Filarmonicii Naţionale „Serghei Lunchevici”. 6. Iuriі Gorșcov, Artist al Poporului Republicii Moldova; Cavalerul Ordinului Gloria Muncii, Directorul Colegiului National de Coregrafie.

DELEGAȚIA din UCRAINA

Ratușnîi Mihail Iaroslavovici – Deputat al Radei Supreme Ucrainei convocarea ІІ, ІІІ, ІV, Președintele Consiliului Coordonator Mondial al Ucrainei.

Ivan Draci- Erou al Ucrainei, Laureat al Premiului Național numele lui Taras Șevcenko, scenarist de film, scriitor, poet, Președintele Asociației «Ucraina-Svit».

Valentin Sperkaci – regizor-documentalist ucrainesc. Activist Emerit de arte al Ucrainei, Laureat al Premiului de Stat al Ucrainei numele Т. G. Șevcenko,

premiului numele Ia.Galan, Membrul Uniunii Naționale a cinematografilor Ucrainei.

Gorova Lesia – compozitor, interpretă, Artistă Emerită a Ucrainei, membrul Asociației compozitorilor Ucrainei.

Kendzera Alla - conducător al Secretariatului Asociației «Ucraina-Svit», redactorul ziarului «Ukrainia del Segura» (Spania), Conducătorul festivalului Mondial ,,Cântecul ucrainean în lume,,.

Ludmila Klimenko – regizor al Serviciului Mondial – Televiziunea ucraineană și radiodifuziune (УТР) - UТR Ucraina +2 operatori .

Cadirov Ruslan - Artist Emerit al Ucrainei, Laureatul Premiului Academiei Municipale din Rusia și Premiului numele I.S.Kozlovski.

Rabotin Iurii –PreședinteleUniunii Naționale a ziariștilor Ucrainei în regiunea Odesa.

Vascan Vasile -Președintele asociației regionale din Cernăuți ,,Ucraina-Moldova,,, autorul versurilor imnului ucrainean – moldovenesc al Festivalului Internațional de arte ,,PlaiNatal,, ,poet, Lucrător Emerit al culturii Ucrainei, Laureat al Premiului literatură și artă numele lui Sidor Vorobkevici și al Premiului Stepan Sabadaș.

Derda Ivan – Artist Emerit al Ucrainei, interpret, solistă a filarmonicii regionale din Cernăuți, docent al Universității de Stat din Cernăuți numele lui Iu. Fedkovici.

Elena TER Autor , regizorul proiectului Magistru în Administraţie publică

Președintele Consiliul Coordonator al intelectualilor de creație ucraineni și organizațiilor social-umanitare al Republicii Moldova

Плай Натал -2014

НАМ ВЖЕ 10 РОКІВ !

Згідно з Указом Президента України від 11 квітня 2012 року № 257 "Про додаткові заходи з підготовки та відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка", 2014 рік в Україні оголошено Роком Тараса Шевченка. З метою гідного відзначення 200-річного ювілею видатного сина українського народу,вивчення і популяризації спадщини Великого Кобзаря, Координаційна Рада Української творчої інтелігенції та соціально – гуманітарних фундацій Республіки Молдова, провела під патронажем Голови Парламенту Республіки Молдова - Ігоря Кормана, за підтримки Української Всесвітньої Координаційної Ради та Товариства «Україна-Світ», Міжнародний Фестиваль Мистецтв,,Plai Natal,, під гаслом :,,А буде син і буде мати ,і будуть люди на землі.,,,19-го жовтня 2014р., в Національній Філармонії ім.С.Лункевича ,за адресою м. Кишинів, вул. Митрополіт Варлам 78

Програма: 11:00 - Покладання квітів до пам’ятника Т.Г.Шевченку у дворі школи № 8, в

м. Кишиневі . 16:00 - Урочисте відкриття виставки ,,Спадщина,, за участю відомих

художників, народних майстрів, письменників, науковців, поетів,

журналістів

- Акція ,,Подаруй дітям – українцям Молдови книжку,,.

- Персональна виставка Заслуженого діяча мистецтв Молдови і України

скульптора Петра Германа . 17:00 - Концерт за участю відомих артистів з України і Республіки Молдова.

ПОЧЕСНІ ГОСТІ :

1. Сергій Пирожков, Надзвичайний та Повноважний Посол України в Республіці Молдова;

2. Олена Бєлякова,Генеральний директор Бюро міжетнічних відносин, член Уряду Республіки Молдова;

3. Тетяна Нагнібеда-Твердохлєб , Генеральний директор Головного управління освіти , науки, молоді і спорту муніципальної Кишинівської Ради;

4. Світлана Бівол, Директор Національної філармонії імені Сергія

Лункевича.

5. Юрій Горшков, Народний артист Республіки Молдова,Директор Національного коледжу хореографії.
СПИСОК ДЕЛЕГАЦІЇ з УКРАЇНИ:

1.Іван Драч - Герой України, Лауреат Національної премії України ім.Тараса Шевченка, кіносценарист, письменник, поет, Голова Товариства «Україна-Світ» 2. Михайло Ратушний - Народний депутат України ІІ, ІІІ, ІV скликань ,

Голова Української Всесвітньої Координаційної Ради (УВКР)

3. Валентин Сперкач – український режисер-документаліст. Заслужений діяч мистецтв України, Лауреат Державної премії України ім. Т. Г. Шевченка , премії ім. Я.Галана, Член Національної Спілки кінематографістів України. Спільно з Товариством «Україна-Світ» створив низку фільмів про життя української діаспори за межами України . 4. Валентин Пилипчук –член Президії Української Всесвітньої

Координаційної Ради, член Конгресу українців Росії з Сахаліну.

5. Юрій Работін -Голова Національної Спілки журналістів України в Одеській області .

6. Василь Васкан - поет,творчість якого просякнута безмежною любов’ю до України й українського народу,Заслужений працівник культури України,Лауреат літературно-мистецької премії ім. Сидора Воробкевича та премії Степана Сабадаша, голова Чернівецького обласного товариства ,,Україна-Молдова,,,автор слів гімну ,,Україна і Молдова,,- українсько-молдовського Міжнародного фестивалю мистецтв ,,Plai Natal,,(Рідний Край) 7. Кендзера Алла - голова Секретаріату Товариства «Україна-Світ», редактор газети «Ukrainia del Segura»(Іспанія), Директор Всесвітнього фестивалю «Український спів у світі», співзасновник Міжнародного телефестивалю «Горицвіт»(Львів) «Червона калина»(Італія). Співзасновник і організатор Днів української культури в Кракові (Польща), Анталії (Туреччина), Жалець (Словенія).

8. Дарина Максимець – директор видавництва ,,БУКРЕК,,, м Чернівці,яка приїхала на наше свято з благодійною акцією ,,Подаруй дітям – українцям Молдови книжку,,

9. Горова Леся – композитор, співачка, Заслужена артистка України, член Спілки композиторів України

10. Кадіров Руслан -Заслужений Артист України, Лауреат Премії Російської Муніципальної академії і Премії ім. И.С.Козловського . 11. Дерда Іван- Заслужений Артист України,співак,соліст Чернівецької обласної філармонії,доцент Чернівецького Державного університету ім.. Ю.Федьковича. 12. Кліменко Людмила– режисер телебачення ,,УТР,, України.

ВЗЯЛИ УЧАСТЬ :

1. Леонід Ткачук - Голова Спілки українців Придністров’я ім. О.М.Бута якій підпорядковані районні товариства української культури: Кам’янське ім. Т.Г.Шевченка, Рибницьке «Поділля» , Дубоссарське «Промінь» , Григоріопольське «Стожари» , Слободзейське а також міські товариства - Тираспольське «Червона калина, Бендерське «Вітчизна», та Дністровське

2. Степан Лядрик – заступник голови Спілки українців Молдови «Заповіт», Головний редактор газети українців Молдови «Рідне слово», (награждение)

VICTOR

3. Боднар Володимир Лукич- голова Республіканської громадської організації "Укрпросвіта" ім. Т.Г. Шевченка(м. Бендери)(награждение)

4. Аркадіє Сучевяну, Голова Спілки письменників Республіки Молдова. 5. Борис Маріан Член Спілки письменників Молдови, України, Росії, Кавалер Ордена Республіки (Молдова), Кавалер Ордена Угорської Революції. 6. Юрій Дячук -Заступник президента Координаційної Ради Української Творчої інтелігенції та соціально-гуманітарних фундацій Республіки Молдова,член Спілки письменників України ,член Національної Спілки журналістів України в Одеській області .

7. Петро Герман - Почесний член Координаційної Ради Української Творчої інтелігенції та соціально-гуманітарних фундацій Республіки Молдова Заслужений діяч Мистецтв України і Республіки Молдова,член Спілки художників Республіки Молдова , автор 3-х погрудь Тараса Шевченка. 8. Світлана Лозінська - Почесний член Координаційної Ради Української Творчої інтелігенції та соціально-гуманітарних фундацій Республіки Молдова, письменниця, поетеса, авторка числених книжок та поетичних збірок. 9. Володимир Синицький – художник-графік, поету, Заслужений діяч культури України.

10. Людмила Барбе, директор Бібліотеки ім. Лесі Українки, м.Кишинів .

11. Дабіжа Олена ,директор Міжнародного академічного центру ім.

М.Ємінеску,м . Кишинів.

12. Відділ етнології українців Інституту культурної спадщини Академії наук Молдови (завідувач відділу-доктор історії, конференціар Віктор Кожухар). 13. Кафедра славістики Бельцького державного університету ім. Алеку Руссо (доктор педагогіки, конференціар Марина Василівна Туницька). 14. Редакція радіопрограми для українців Молдови «Ренаштєрє-

Відродження» Національної компанії «Телерадіо Молдови» (редактор доктор педагогіки, конференціар Катерина Кожухар).

15. Теоретичний ліцей ім. М. Коцюбинського (директор Алла Хіоаре).

16. Теоретичний ліцей ім. І. С. Нечуй-Левицького (директор Людмила Рокицька ).

17. Теоретичний ліцей ім. Петра Могили (директор Олена Багоєва). 18. Гімназія ім. Т.Г.Шевченка (директор С. В.Брижатюк).

19. Гімназія ім. Булаєвського с Булаєшти , Оргеївського р-ну

20. Гімназія ім.. Ольги Кобилянської, с. Унгри Окницького р-ну (директор Лідія Гінда).

21. Гімназія с. Іванча Оргеївського р-ну (директор Дмитро Коваль.).

22. Гімназія с. Вовчинець Окницького р-ну (директор Клавдія Чокла).

23. Українська недільна школа, якою опікується Товариство української культури в Молдові (директор школи Ірина Деркач).

24. Дитячий садок «Калинка» (м. Кишинів).

25. Республіканський український теоретичний ліцей-комплекс «Джерела» (м.Тирасполь, директор Ніна Котовська).

26. Бендерська гімназія № 3 ім.І.П. Котляревського (директор Боднар Валентина Володимирівна).

27. Рибницька українська середня школа № 1 з ліцейськими класами.

28. Дубоссарська російсько-українська середня школа № 4.

29. Кам’янська загальноосвітня середня школа № 2 з гімназичними класами.

Ваша вічно !

ОЛЕНА ТЕР

Авторка та режисер проекту , Магістр Державного управління, Президент Координаційної Ради Української Творчої інтелігенції та соціально-гуманітарних фундацій Республіки Молдова, Кавалер ордена княгині Ольги, Заслужена Артистка Республіки Молдова

Plai Natal - 2014

Нам 10 лет !

В целях укрепления международного сотрудничества и взаимоотношений между Республикой Молдова и другими странами ,связей диаспор с исторической Родиной, развития национальной культуры, межэтнической толерантности, традиций этносов, гармонизации межэтнических отношений в Молдове общественная ассоциация,, Plai Infloritor,,, которая аккредитована при Бюро межэтнических отношений, провела в партнерстве с Национальной общественной телерадиокомпанией "Телерадио-Молдова,, - X-ый Международный Фестиваль Искусств ,,PLAI NATAL,, посвященный творчеству маэстро Евгения Доги и известных композиторов, поэтов, художников и хореографов, в поддержку лицам с ограниченными возможностями и из социально-уязвимых семей , 20 мая 2014 г.,17-00, в Национальной филармонии им. С.Лункевича, ул.Митрополит Варлаам 78, мун. Кишинэу.

Цель Фестиваля: сохранение и развитие культурного многообразия и традиций, посредством привлечения представителей этнокультурных организаций, талантливой молодежи, а так-же лиц с ограниченными возможностями и их объединение на основе общего историко-культурного наследия, под девизом ,,Равные права, равные возможности – для всех,,. Программа :

17:00 - Открытие выставки художников ,,Наследие,, - Холл Филармонии; 18:00 –Гала –концерт Фестиваля - Большой зал .

Юбилейный Фестиваль ,,Plai Natal,, - важное событие в общественной и культурной жизни , весомый вклад в сохранении национального наследия, как основы морали и нравственности народов.

Биография

2

Тер Елена Степановна родилась в Украине, Винницкая область, Ямпольский район, с. Великая Косница в райском, провинциальном уголке..

Читать далее..

"Plai Natal"

plainatal

Международный Фестиваль искусств «Plai natal» (Край родной) начал свою жизнь в ноябре 2005 года в Доме Армии в г. Кишиневе РМ..

Читать далее..

Галерея

friends

Вашему вниманию персональные фотографии, фото детей, друзей и фотографии с фестивалей, а так же музыка и видеозаписи Елены Тер..

Читать далее..

top